A Pondering Mind

A little of this. A little of that.


A Pondering Thought

Every week the new supermarket ads come out with the so-called money saving items you may or may not need. Now, the ones that strike me kind of odd are, the 10 for $10.00, 2 for $6.00 etc., etc. I have seen store brand bread, which is not the greatest on sale for $10.00 for 10 loaves of bread, or a buck-a-loaf. Why don’t they just price it at $1.00 a loaf. So I need bread, but what the hell am I going to do with 10 loaves of bread? Feed it to the pigeons in the local park? I think not. So the stores and/or marketers or whoever make the decisions on the ad sales, should just price the damn things at dollar a loaf, and leave it at that.

Just me pondering an opinion.



4 responses to “A Pondering Thought”

  1. Hi there! Yesterday, I didn’t know if I was in the world or out…so today I’m sending extra hugs to make up for lost time. HUGE HUGS!!! MANY OF THEM!

    Like

    1. Hi my friend! No problem, as I was kind of like out of it for most of today.
      Thank you for the hugs..

      Like

  2. 10 is a bit much, we don’t have that here, the most is buy 3 for the price of 2 and that is sometimes too many!

    Like

    1. 10 is a bit much, though you can buy just one, and only pay a US dollar for it…

      Like